Zdrowe Soki

Wielu znana jest prawda, że o zdrowie trzeba dbać całe życie. Jednym z elementów dobrego zdrowia jest odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce, witaminy i minerały, odpowiednie tłuszcze i białka. Zabierając się za zmiany w tym obszarze warto pamiętać, że wprowadzenie do swojego codziennego menu soków kartonowych wcale nie przyczyni się do poprawy zdrowia, a wręcz przeciwnie. Soki z kartonu to zupełnie co innego niż soki wyciskane.

Sok kartonowy, żeby postał na półce sklepowej jest poddawany pasteryzacji. Proces ten przeprowadzany w wysokiej temperaturze pozbawia sok większości jego wartości odżywczych. Wspomnieć należy, że często powstaje z soku zagęszczonego, okraszony jest cukrem bądź innym słodzikiem, a także rozrzedzany jest wodą.

Tymczasem zdrowe soki to przede wszystkim świeże soki, najlepiej wypijane tuż po przyrządzeniu. Ich wyższość to przede wszystkim ilość wartości odżywczej jaką można przyjąć wypijając określoną ilość soku. Przykładowo przyrządzenie 1l soku wyciskanego wymaga około 2 kg surowca. Czy przeciętny człowiek jest w stanie zjeść taką ilość owoców i warzyw na raz? Raczej nie. A strawienie soku nie pochłonie takiej ilości energii jak w przypadku dużej ilości warzyw. Po prostu wypić sok to szybsze i efektywniejsze dostarczenie witamin i zdrowia. Dodatkowym plusem jest możliwość dodania do przyrządzanego samodzielnie soku warzyw czy ziół, których specjalnie nie lubimy, a ich smak zginie w całości, wartość jednak pozostanie.

W każdym domu prawdopodobnie jest sokowirówka. Soki z sokowirówki są lepszym rozwiązaniem na przyrządzenie soków niż ich zastąpienie kartonowymi, albo w ogóle zaprzestaniem picia soków. Nie są tak wartościowe jak te z wyciskarki wolnoobrotowej, ale zdecydowanie stanowią lepszy wybór niż kartonowe. Natomiast soki wyciskane z traw są prawdziwą bombą witaminową, możemy wrzucać nać i liście botwiny, jarmużu, szpinaku i przyrządzić sobie zielony shake, który świetnie wpływa na zachowanie szczupłej sylwetki. Soki z wyciskarki na odchudzanie wpływają bardzo szybko, ponieważ dostarczają takiego budulca, po którym organizm nie doprasza się o nic innego i dużo łatwiej obojętnie przejść obok niezdrowych przekąsek.